Personlig service Eget verksted
Search-icon

Default

En gammel boble vekkes til live etter 30 år - selges på auksjon til inntekt for Ukraina

Etter nesten 30 år prøver Verktygsboden med hjelp fra ”Mackan” fra Mackans Garage å få liv i en Volkswagen Type 1, Boble, modellår 1974. Et ekte “barnfind” som ble stilt av i 1994 i en låve utenfor Borås og har de siste 28 årene stått og samlet en hel del rust og smuss. Mackans Garage gjorde et forsøk på å starte den gamle boblen i samarbeid med Verktygsboden. Det ble en del jobb, men resultatet overgikk forventningene.

Se filmene her

For det første var det litt arbeid med å rengjøre bilen, både utvendig og innvendig. Bilen hadde også begynt å ruste på enkelte steder, og det krevdes en del arbeid for å få motoren i gang. Men under omstendighetene var boblen i god stand etter å ha stått ubrukt i 28 år.

Selges på auksjon - pengene går til Ukraina

Den 1. desember starter budgivningen for veldedighetsauksjonen og avsluttes 8. desember, hele salgssummen vil gå til organisasjonen Swedish Rescuers, svensk blålys-personell som kjøper utrykningskjøretøy og kjører ned til Ukraina.

Hvordan gikk det?

Bilen er nå tatt frem og vasket, motoren går rundt. Sommer- og vinterhjul finnes til bilen. Bremsene ligger på. Håndbremsen fungerer. Bilen startet går med ekstern drivstofftilførsel og startgass. Det er en god vinterprosjektbil siden VW-bobler er lett å mekke på. Karosseriet er normalt for en gammel modell. Overdelen har original lakk. Skjermene er byttet en gang på 1980-tallet, og da har også rusthull bak forhjulene mot kupéen blitt reparert, samt på tilsvarende steder foran bakhjulene (de vanlige ruststedene). Bilen er rustbeskyttet i hulrom og under. Dessverre har det kommet fram rust rundt skjermfestene, men bilen er til tross for dette helt ok som den er, eller et godt emne for en rullende restaurering. Kilometerstanden viser 9 800 mil, men med tanke på slitasje på interiøret antas det at bilen har gått 19 800 mil. Batteri mangler.

Fakta om modellen

  • 1303 S var toppmodellen i VW-boblens utvikling
  • 28 millioner bygde biler rundt om i verden
  • ble kun bygget i Tyskland i årene 1972 – 1976
  • verdien anslås å ligge mellom 12 000 - 18 000 SEK

Auksjonen er avsluttet.